Evde Nargile Nasıl Hazırlanır?

evde nargile hazırlama

EvevEvde Nargile Nasıl Hazırlanır?

Ayrıca En İyi Nargile nasıl yapılır sorusununda cevabı olacaktır. Evde nargile hazırlamak oldukça kolay bir iştir. Sadece gereken materyallerin bulunması gerekmektedir. Dışarıda bir nargileye para vermek yerine nargile severler bu yazıyı okuyarak evlerinde kendi nargilelerini yapıp ekonomik tasarruf sağlayabilirler.

Nargile Malzemeleri Ve Yapım Aşamaları

Nargile nasıl hazırlanır püf noktaları?

Öncelikle nargile takımınızın tam teşekküllü, eksiksiz bir şekilde hazır olması gerekir. Nargile kömürü nasıl hazırlanır? Bunların dışında 1 nargile için 4 adet kare kömür bir süre sizi götürecektir. Öncelikle ocağınızın üzerine 4 tane kare nargile kömürünü koyuyoruz ve ocağın altını yakıyoruz. Ocağınızın kirlenmesini istemeyenler varsa köz makinesi alabilirler. Közlerimiz ocağın üzerinde hazırlanırken nargile takımımızı iyice yıkıyoruz. Nargilenin alttaki su yerine belirli miktarda su koyuyoruz.  Sonra lüle yapımına geçiyoruz.

Lüle Hazırlanma

Lüle nargilenin tütününün bulunduğu bir kaptır. Lüle nargilenin en tepesine konur ve içine nargile tütünü doldurulur. Nargile tütününün çok fazla ve sık koyulmaması tercih edilir. Eğer çok sık olursa hava geçirmeyeceğinden nargile hem ağır olabilir hem de keyif alamayabilirsiniz. Tütünü lüleye yerleştirdikten sonra lülenin ağzını kaplayacak kadar bir folyo kesiyoruz. Folyoyu lülenin hava almayacağı şekilde kaplayıp üzerine delikler açıyoruz. Ve nargilemizin üstüne koyuyoruz.

Nargileyi İçime Hazır Hale Getirmek

Ocakta kırmızılaşmaya başlayan kömürler hazır olmuş demektir. Ufak közlük yardımıyla kömürlerimizi alıp folyo kaplı lülenin üzerine yerleştiriyoruz. Folyonun ortasına denk getirmemeye gayret edelim yoksa nargile tütünü yanar ve yanık tadı gelir. Bu yüzden kömürü kenarlara yerleştirerek nargileyi açmaya başlıyoruz. Nargile borusundan uzun uzun nefesler halinde çekerek dumanı dışarı atıyoruz. Bunu hızlı ve bir süre yapmak nargile açmak demektir. Bu işlemi de hallettikten sonra çayımızı alıp balkonumuz da nargilemizi keyifle içebiliriz. Afiyet olsun..

Nargilede Çeşitlilik

Klasik nargilelerden sıkılıyorsanız eğer daha farklı türde hazırlamalar yapabilirsiniz. Mesela su koyduğunuz yere eğer meyveli bir tütün içecekseniz çeşitli meyveler doğrayıp suya atabilirsiniz. Nargileyi içerken  tadını, kokusunu bırakan meyveleri  hissedeceksiniz. Meyve değil de çikolatalı bir tütün aldınız diyelim. Çikolatalı tütün için favori genellikle süttür. Su koyduğunuz nargilenin cam kavanozuna biraz süt eklerseniz çok enfes bir tat ortaya çıkacaktır. Yalnız bunun için bir dipnot sütü direk koyarsanız dumanı her çektiğiniz de  köpürecek  ve nargilenin bozulmasına sebep olacaktır. Bu yüzden biraz su biraz süt şeklinde hazırlamanız önerilmektedir.

Nargile Malzemelerini Nereden Bulurum?

Nargile malzemelerini tütüncülerden temin edebilirsiniz. İnternette birçok site tütün, nargile takımı, kömür vb gibi satışlar yapmaktadır. Dilerseniz internetten dilerseniz tütüncülerden bu araçlara ulaşabilirsiniz. Her tütüncüden nargile tütünü almamanız tavsiye edilir. Çakma ve orijinal olmak üzere 2 tür tütün bulunmaktadır. Orijinal markaların tütünlerini tüketmeye gayret gösterin.

Nargile İçen Birinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Nargilenizi içip bitirdikten sonra mutlaka közü suya tutup söndürün. Özellikle de evde evcil hayvan bakıyorsanız. Nargileyi söndürmeden gittiğiniz de köz devrildiği takdirde koltuğa, halıya vb yerlere saçılarak yangın riskini ortaya çıkarabilir. İçeceğiniz her zaman mutlaka nargilenizi tamamen güzel bir şekilde yıkayınız. Kömür alımına mutlaka dikkat etmelisiniz. Mangal kömürüyle asla ve asla nargile tüketimi yapmayınız.

Evde iyi nargile nasıl yapılır?

Hepsini yaptınız fakat bazı bilmediğiniz şeyler de var. Nargile su seviyesini iyi ayarlamanız lazım.  Fakat şu soruyu çok soruyorlar Nargile suyu soğuk mu olur? Su sıcaklığı fark etmez ve su yerine sütte kullanabilirsiniz. Ekstrada buz falan atarsanız daha keyifli olur. Peki ya sütlü nargile nasıl yapılır? Su seviyesini su ile nasıl ayarlıyorsanız aynı işlemleri sütle yapmalısınız.  Daha kaliteli bir içiş istiyorsanız meyveli alabilirsiniz. Peki ya meyveli nargile nasıl yapılır. Bunun için tütünün meyveli olması lazım. Eğer nargile nasıl açılır bilmiyorsanız tütününüz kaliteli olamyabilir kalitesiz meyveli tütün alsanız bile tadını alamazsınız.

admin Hakkında

Bir cevap yazın