Nargile Kömürü Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Nargile Kömürü Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Nargile, çok köklü bir geçmişe sahip olmanın yanında birden fazla topluluğa yayılmış bir keyif aracıdır. İlk önce Hindistan’da kullanılan nargile daha sonra batıya kadar taşınarak sevilerek kullanılmaya devam etmiştir. Nargile kullanıcıları sudan geçirilen dumanı marpuçlar aracılığıyla içine çekerler. Önceleri sadece tek tip tütünler kullanılırken günümüzde nargile içme noktasında kullanıcılara daha fazla seçenek sunulmuştur. Hem nargileler hem de tütünler geliştirilmiş ve meyve aromalı tütünler tercih edilmeye başlandı. Türkiye’ye ise Araplar vasıtasıyla gelmiştir. Nargile dediğimiz düzenekler belli parçalardan meydana gelir. Bunlar ser, lüle, marpuç, şişe gibi ana parçalar bulunur. Birde bu ana parçaların yanında sipsi, tepsi, tömbeki gibi yardımcı parçalar yer alır. Bu parçalar birbirini tamamlar.

Nargile Nasıl Hazırlanır?

Nargile günümüzde pek çok işletmede bulunur. Aynı zamanda evlerde kullanılan nargileler de vardır. Nargile hazırlamak kolay bir iş gibi gözükebilir fakat belli kuralları vardır. Bu kurallara dikkat edilmezse nargileden kaliteli bir kullanım sağlanamaz. Öncelikle nargile malzemelerinin özellikle de kullanılacak marpuçların temiz olması gerekir. Ardından nargile camına belli bir miktarda su eklenir. Nargilenin ana malzemelerini yerine düzenli yerleştirmek gerekir. Hava alıp alınmadığı kontrol edilir. Daha sonra lüleye tütün belli bir oranda konulmalıdır. Lülenin ağzı folyo tarzı bir malzeme ile kapatılmalıdır. Kaliteli kömürler ile nargilenizi yakın ve nargilenizi açarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Nargile Kömürü Seçimi

Nargileden keyifli tatlar almak için nargilenin iyi yanması ve hemen sönmemesi için kaliteli kömür kullanmak gerekir. Nargile kömürü çeşitleri bulunur. Bunlar meşe kömürü, Hindistan cevizi kabuğu kömürü ve sıkma kömürdür. Bu kömürler arasında en kaliteli olanı meşe kömürüdür. Meşe kömürü ile hazırlanan nargileler sönmeden uzun süre kullanılabilir. Meşe kömürü yakma sırasında tutuşma noktasında biraz zorlayabilir fakat yandığında da sönmeden kullanılabilir. Nargile kömürünün tamamen yanması gerekir. Tamamen yanmadığında ağızda kötü tatlar bırakır. Nargile kömürü yandıktan sonra kırılması gerekir ve lülenin üzerine 2 veya 3 parça kömür konulur. Nargile kömürünün ideal bir ölçüsü vardır. Bu ideal ölçüleri aşmamak gerekir. Kömürler kül haline dönmeye başladıktan sonra kömürleri değiştirebilirsiniz.

Nargile Kömürü Nereden Alınır

Nargile içilmesi ile insanlara hoş tatlar ve keyifli zamanlar geçirmelerine yardımcı olur. Nargile malzemeleri bir uyum halinde olmalıdır. Bu sebeple nargile malzemeleri alırken kaliteli ürünler tercih etmek gerekir. Nargile kömürü de nargilenin olmazsa olmazlarındandır. Bu sebeple nargileden keyif almak isteyenler kömürün kalitesine dikkat etmek gerekir. Nargile kömürü nargile malzemelerinin satıldığı dükkânlarda bulunur. Ayrıca internetin yaygınlaşması ile istediğiniz tüm nargile kömür çeşitlerini ve nargile malzemelerini internet siteleri üzerinden de alabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden araştırma yapmak ve hangi ürünlerin daha iyi olduğuna karar vermek size yardımcı olacaktır. Ürünlerin fiyatlarını buradan karşılaştırmalı bir şekilde görebilirsiniz.

admin Hakkında

Bir cevap yazın