Nargile Kömüründe Kalite Nasıl Anlaşılır?

nargile kömürü

Nargile Kömüründe Kalite Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde nargile kullanımı bir hayli yaygınlaşmış durumdadır. Kafelerde, restoranlarda ve daha birçok yerde görebiliriz. Nargile içicilerinin, nargileden keyif almaları için birçok kriter var. Her şeyi düzgün yaptım, tütünüm kaliteli, nargilem kaliteli ama istediğim tadı, istediğim keyfi alamadım diyor olabilirsiniz. Nargile içicilerinin ya da kafe işletmecilerinin gözden kaçırdığı ve hatta belki de çok önemsemedikleri bir durum var. Nargile kömürü, tütününüz iyi her şeyi doğru yaptınız ama kömürünüz kaliteli değil ise istediğiniz keyfi alamazsınız. Nargilenizi içerken kömür kokusu alabilirsiniz, nargileniz kolay yanabilir ya da nargilenizi çektiğinizde düzgün gelmiyordur. İşte bu problemlerin hepsi nargile kömüründen kaynaklı olabilir. Yani nargile içicileri için nargile kömürü çok önemlidir. Nargile kömürü, nargileden aldığınız keyfi etkilediği gibi sağlığınıza da etki edebilir. Kömürün yapımında kullanılan kimyasallar baş dönmesi, mide bulantısı gibi problemler ortaya çıkarabilir. Peki, iyi nargile kömürü nasıl anlaşılır? Nelere dikkat edilmelidir?

Nargile Kömürü

Piyasada birçok nargile kömürü çeşidi vardır. Bazıları duruma göre değerlendirilip kullanılır. Hepsinin artı ve eksileri olabiliyor. Siz kullanacağınız ortama ve durumunuza uygun kömürü seçeceksiniz.

  • Hindistan Cevizi Ağacı Kömürü

Nargile kömürü denildiğinde akla ilk gelen ve belki de en yaygın kullanılan kömürdür. Ev ortamında kullanıma uygun bir kömürdür. Zaten genel olarak ev ortamında nargile içenlerin tercih ettiği bir kömürdür. Ev ortamında tercih edilmesinin sebepleri var. Hindistan cevizi ağacı kömürünün kolay yanma özelliği var. Kolay yanma özelliğinin yanı sıra uzun soluklu kullanımı var. 8-10 dakika da nargilenize konulacak kıvama gelip yaklaşık bir saat civarında kullanımı olabilir.                Ayrıca ev ortamında nargile içenlerin ya da o ortamda bulunanların en büyük şikâyeti kokudur. Hindistan cevizi ağacı kömüründe böyle bir durumda söz konusu değildir. Koku yapmaz. Diğer odun kömürlerine nazaran külü de daha azdır. Kömüre presleme yöntemi ile genel olarak kare şekil verilir. Kömürü alırken ise marka güvenilirliğine dikkat ediniz.

  •  Meşe kömürü

En çok tercih edilenlerde meşe kömürü var. Daha çok keyfine düşkünlerin kullandığı bir kömürdür. Meşe kömürü doğaldır. Üretimi de doğaldır, hiçbir katkı maddesi olmadan üretilir. Bu doğallığı nargile içiminize de yansır. Meşe kömürü ile nargile içiminizi daha da keyifli hale getirebilirsiniz. Ama tabi ki meşe kömürünün de dezavantajı var. Meşe kömürü zor yanar, yakarken biraz uğraşırsınız. Ayrıca zor ve geç yandığı gibi zor da söner. Kömürü alırken marka güvenilirliğine dikkat ediniz.

  • Marabu Ağacı Kömürü

Marabu ağacından elde edilen, doğal bir kömürdür. Genel olarak nargile kafelerde kullanımı tercih edilir. Meşe kömürüne göre daha çabuk kor haline gelmesi ve uzun süre kullanımı olduğu için tercih edilen bir kömürdür. Kül ve koku problemi vardır. Ev de kullanım için pek uygun değildir.

admin Hakkında

Bir cevap yazın