Nargile Lüle Nasıl Doldurulur?

Nargile Lüle Nasıl Doldurulur?

Nargile eski tarihlerden bu yana insanların hayatında varlığı sürdürmektedir. Nargile tüketimi son zamanlarda yaygınlaşarak artış göstermiştir. Ayrıca popüler bir hal kazanan nargile tüketimi daha çok genç nesiller arasında popülerliğini korumaktadır. Nargile sigaradan farklı olarak ayrı bir uğraş ve süre gerektiren bir tütün ürünü olarak bilinmektedir. Nargile ve sigara zararı kıyaslandığında ise araştırmacılar bir nargile tüketiminin 5 paket sigaraya yani 100 adet sigaraya tekabül ettiğini araştırmaları sonucu ortaya koymuşlardır. Nargilenin zararları her ne kadar yaygın bir şekilde kamu spotu olarak da vurgulansa da nargile tüketicileri nargile tütünü aroması ve tüketirken çıkan yüksek duman sebebi ile aldıkları keyif için tüketmeye devam etmektedirler. Tabii ki tüketmeye devam edenler için nargilenin kaliteli olması gerekir. Kaliteli bir nargile için ise hazırlama aşaması oldukça önemlidir. Çünkü tütünün lüleye koyulması nargilenin tüketilme aşamasındaki kalitesini belirlemektedir.  

Lüle Doldurma Aşaması

Nargile hazırlanırken kuşkusuz nargile tütününün lüle içerisine yerleştirilmesi kaliteli bir nargile tüketimi için oldukça önemlidir. Lüle nargilenin üst kısmına takılan ve içerisine tütün koyularak üzerinin kapatıldığı ve nargile kömürü ile tütünün ısınmasının sağlandığı delikli bir malzemedir. Lüle hazırlanırken bu bahsedilen delikler kapatılmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Delikler kapatıldığı takdirde ısınan nargile tütününün dumanı ve nargile tütününün aroması duman ile birlikte bu deliklerden rahat geçemeyecektir. Duman rahat geçemediği için nargile tüketilirken kalitesiz bir tüketim sorunu oluşabilir. Başka bir boyut ise rahat geçemeyen bu duman tütünün yanmasına sebep olabilir. Bir başka aşaması ise lüle çok aşırı tütün ile doldurulmamalıdır ve tütün koyulurken sıkıştırılmamalıdır. Bu aşamalarda nargile tüketimini etkileyen faktörlerdendir.

Nargile Neden Tercih Edilir?

Nargilenin zararları ne kadar bilinse de nargile tüketicileri bağımlı hale geldikleri ve rutin hale getirdikleri nargile tüketimine devam etmektedir. Bunun nedenleri arasında ise tabii ki nargilenin verdiği haz ve zevk olabilir. Çünkü Nargile tütünü, sigara tütününden farklı olarak aroma özelliğine sahiptir. Bu özelliğinin içinde şeftali, üzüm, karpuz, elma, nane ve kahve aromaları gibi özellikleri barındırdıkları için nargile tüketimi kullanan kişiler tarafından çok sevilmektedir. Tabii ki bu faktörün yanında sigara tüketiminden farklı olarak bol bir dumanda gelmektedir. Tüketiciler aroma ile birlikte gelen bu bol dumandan da haz duymaktadır.

Nargile Tüketimi ve Sağlık

Nargile tüketiminin zararları her ne kadar yaygın olarak dile getirilse de nargile tüketimi tüm hızıyla devam etmektedir. Bu bağlamda nargile tüketiminin uzun vadede yol açabileceği hastalıklar her ne kadar bilinse de kısa vadede kalitesiz bir nargilenin yol açabileceği sağlık sorunları da vardır. Kısa vadede ki sağlık sorunlarından bahsedilecek olursa kalitesiz bir tütün zehirlenmeye yol açabileceği gibi kalitesiz bir nargile kömürü de karbon  monoksit zehirlenmesine yol açmaktadır.

admin Hakkında

Bir cevap yazın