Nargile Nasıl Hazırlanır?

Nargile Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde nargile içimi bir hayli artmış bulunmaktadır. Sadece işletmelerde değil evlerde de kişisel olarak nargile içiliyor. Bu yüzden de son zamanlarda nargile nasıl hazırlanır sorusu fazlaca sorulmaya başlandı. Nargile nasıl hazırlanır sorusunun cevabı şu aşamalar ile anlatılabilir.

Nargilenizin Suyunu Ekleme

Nargilenizin cam haznesine su ekleyiniz. Nargilenin ser parçasının en alt kısmının 1-2 cm içinde bırakacak kadar su eklenir. Bu oranı tutturmak önemlidir çünkü nargile içimize direk etki eder. Dilerseniz suyunuzu soğuk koyabilirsiniz hatta buz ekleyebilirsiniz. Aroma versin isterseniz meyve suyu da ekleyebilirsiniz.

Nargile Parçaları Birleştirme

Nargilenin cam haznesine suyu ekledikten sonra nargilenin ser parçasını hazneye yerleştiriniz. Daha sonra marpucu da sere yerleştiriniz. Burada parçaları sağlam birleştirmek, aralarında bir hava kaçağının olmaması önemli noktadır. Hava kaçağının olup olmadığını test etmenizde fayda var. Nargilenizin lüle yerleştirilecek kısmını kapatınız daha sonra marpuçtan hava çekiniz. Eğer hava gelmiyorsa problem yok ama hava geldiğini hissediyorsanız bir yerde kaçak var demektir. Hava kaçağını bulamadıysanız bant ile bağlantı yerlerini iyice bantlayınız.

Lüleye Tütünü Yerleştirme

Nargile hazırlanırken dikkat edilmesi gereken püf noktalardan biri de tütünü yerleştirmek. Ne kadar tütün koymalı ya da nasıl koymalı bunlar nargile içiminizi etkileyecek unsurlardır. Öncelikle lüleyi tamamen dolduracak kadar tütün koymayınız. Üstünde biraz boşluk kalmalı çünkü lülenin içinde tütünün üstündeki kömür ile temas etmemesi lazım. Daha sonra tütünü lüleye ne sıkışık koymalısınız nede çok seyrek. Burada ki ayarı tutturmakta önemli çünkü sıkışık olursa hava gelmez, seyrek olursa boş hava çekersiniz. Tütünü lüleye koyarken parçalayarak lüleye serpiniz daha sonra çok hafifçe serçe parmağınızı kullanarak bastırınız ama çok az güç uygulamalısınız.
Lüleye tütünü koyduktan sonra sırada lüleyi kapatmak var. Lüleyi folyo ile ya da cezve ile kapatabilirsiniz. Cezve çok pratik bir parça ancak yoksa ya da cezve altına folyo koyacaksanız onunda bir püf noktası var.  Folyo ile lüleyi kapatacaksanız, lüleyi sardıktan sonra kürdan ile eşit aralık olacak şekilde folyonuzu deliniz. Yeteri kadar deliğe ulaştığınızı anlamak için lülenin alt kısmından hava çekiniz eğer rahat hava geliyorsa yeterli ama zor geliyor ise biraz daha delik gerekiyor.

Kömürünüzü Yakma Aşaması

Kömür içimin kaliteli olması için çok önemlidir. Kömür alırken meşe kömürü ya da Hindistan cevizi kabuğundan yapılan kömürü almanızı tavsiye ederiz. Meşe kömüründe problem sık kömür değiştirmek ve küldür. Hindistan cevizi kabuğundan yapılan kömür ise evlerde kullanmak için daha mantıklıdır. Koku, kül ve sık değiştirme gibi problemleri yoktur. Kömürünüzü ocakta, pürmüz ile ya da elektrikli közlük ile yakabilirsiniz.
Kömürlerinizi lülenin üstüne ortası boş kalacak şekilde yerleştiriniz. Hafif hafif nargilenizi çekiniz, sert çekmeyiniz nargilenizi yakarsınız. Nargileniz açıldıktan sonra afiyetle içebilirsiniz.

admin Hakkında

Bir cevap yazın