Nargile Nasıl Kullanılır?

Nargile Nasıl Kullanılır?

Nargile dışarıda yüksek fiyatlarda olduğu için günümüzde özellikle her gün içenler için evde yapımı tercih edilir. Çünkü gün içerisinde fazla nargile içenler dışarıda nargileye çok para vereceklerinden evde daha ekonomik bir şekilde nargilenin keyfini çıkartabilir. Hem de nargile yapmak zor bir işlem değildir. Nargilesi ve malzemeleri olan herkes kolayca evde nargile yapabilir.

Nargilenin Parçaları Ve Malzemeleri Nelerdir?

Ser, nargilenin uzun ve dar olan bölümüne verilen addır. Lüle, içine tütün koyduğumuz, üstte duran tabakanın ismidir. Tepsi, közün sönmesin ve savrulan küllerin yere düşmemesine mani olan tepsiye denir. Şişe, su haznesidir ve içine su koyulan bölüme denir. Maşa, közü nargileye koymak için kullanılan alettir. Marpuç, dumanı çekmeye yarayan borudur. Sipsi ağızlıktır, marpucun ucuna yerleştirilir. Kömür ve tütün nargilenin malzemeleridir.

Nargile Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nargilenizi hazırlamak için, nargile takımına, zevkinize göre seçeceğiniz tütüne ve köze ihtiyacınız var. Evde nargile hazırlarken öncelikle nargilenizin su haznesine su doldurun. Nargile serini yerleştirin, tepsinizi yerleştirin. Özellikle lüle yapımında oldukça dikkatli olmak gerekir. Tütününüzü lülenin içine yerleştirirken tütünü bastırmamaya çok dikkat etmelisiniz. Eğer tütün basık ve sıkışık olursa acı bir hal alacağından dolayı istenilen tadı vermez. Tütünü yerleştirdikten sonra lülenin başını alüminyum folyo ile kapatın ve üzerine kürdan gibi ucu sivri bir nesne ile delikler açın. Delikler çok büyük ve seyrek olmamalı ki tütün hava alsın. Közleriniz hazır olduğu zaman, lülenin üstüne dört tane közünüzü maşa yardımı ile yerleştirin, marpucunuzu yerleştirin. Sipsinizi de marpuca yerleştirin.

Nargile Temizliği Nasıl ve Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Nargilenin düzenli temizliği her içimde aynı kaliteyi yakalayabilmek için mecburi bir işlemdir. Her kullanımdan sonra düzenli olarak nargilenin serinin içini, su haznesini ve lülesini temizlemek gerekir. Nargile yerini temizlemek için satılan bir fırça mevcuttur, onu içine sokarak kolayca içini temizleyebilirsiniz. Su haznesini ise sıcak su ile temizleyebilirsiniz ve her içimde suyu değiştirmelisiniz. Aynı şekilde her kullanımdan sonra lüleyi de yıkayıp temizlemeniz gerekmektedir. Plastik sipsiler tek kullanımlıktır, her içiminizde değiştirmeniz mecburidir. Bunları alışkanlık haline getirirseniz, her içiminizde aynı keyfi alabilirsiniz.

Tütün Tercihleri Ve Fiyatları

Pek çok çeşit aromaya sahip nargile tütünleri mevcuttur. Tütüncülerde yarım kiloluk, yüz yirmi beş gramlık ve bir kiloluk seçenekleriyle satılmaktadırlar. Kişi zevkine uygun şekilde seçim yaparak dilediğini kullanabilir. Ya da iki farklı aromadaki tütünü karıştırıp nargile o şekilde de yapılabilinir. Tamamen içecek kişinin zevki ve damak tadıyla alakalı olan bu durum için farklı esansları olan ürünler satın alınabilinir. Her türlü nargile malzemelerini tütün ürünleri satan yerlerden sahip olabilir farklı seçenekler içerisinden satın alma işlemi yapabilirsiniz. Açılmış olan paketler kuruyacağından alınmadan önce dikkat edilmelidir.

admin Hakkında

Bir cevap yazın