Nargile Temizliği Nasıl Yapılır?

nargile nasıl temizlenir

Nargile Temizliği Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde kullanımı bir hayli yaygınlaşan nargile bir çeşit tütün içme aracıdır. Tütünün yakılarak dumanının suyun içinden geçmesi ile kullanılır. Nargile temizliği kullanıcıları için bir hayli önemlidir. Nargile birçok parçadan oluşur. Bunlar; lüle, marpuç, su haznesi, ser, lüle yatağı ve tepsi olarak ayrılabilir. Belki biraz daha detaylandırılarak parça sayısı artırılabilir. Ancak biz temizliğini temel parçalar olarak ele alacağız. Bunlarda; su haznesi temizliği, marpuç temizliği ve lüle temizliğidir. Bahsettiğimiz temel parçaların temizliğine geçmeden önce temizlikte ihtiyaç duyacağınız bazı temizlik malzemelerinden de bahsedilmelidir.

Nargile Temizlik Malzemeleri

Nargile için temelde üç adet temizlik malzememiz var. Bunlar su haznesi, marpuç ve lüle için birer tane nargile temizleme fırçası. Fırçaların büyüklerini nargilenizin boyutlarına göre seçebilirsiniz. Temizlik malzemelerinizi nargile aldığınız yerden ya da internet sitemizin nargile temizlik setleri kısmından temin edebilirsiniz. Ayrıca isterseniz nargile temizleme sıvısı veya daha yaygın bilinen adıyla nargile temizleme suyunu tercih edebilirsiniz. Nargile temizleme setleri arasında zaten bu ürünler mevcut olacaktır. İhtiyaç hissederseniz ya da çok titiz iseniz alabilirsiniz. Nargilenin ana parçalarının temizliği;

Paslanmış nargile nasıl temizlenir?

Su Haznesi Temizliği

Nargile içiminden sonra suyunu asla içinde bırakmayınız. Nargileyi içtikten hemen sonra dökünüz. Ayrıca nargileyi içeceğiniz zaman değil hemen içtikten sonra temizleyiniz ki bir dahaki içişinize kadar sinmesin hem de temizliği daha kolay olsun. Nargilenizi içtikten sonra suyunu dökünüz daha sonra parçalarını ayırınız. Su haznesinin içerisine biraz sıvı sabun ya da bulaşık deterjanı döküp su ile tekrar doldurunuz. Nargile temizleme ilacı da mevcuttur daha iyi temizlik için. Yarım saat kadar o şekilde dinlendiriniz.  Biraz o halde çalkalayıp iyice temizlenmesini sağlayınız. Daha sonra su haznesi fırçası ile su haznesini iyice fırçalayınız. İşlem bittikten sonra durulayıp hazneyi ters bir şekilde kurumaya bırakınız. Bu temizlikler için Nargile temizleme harbisi kullanabilirsiniz.

Marpuç Temizliği Nasıl Yapılır?

Nargilenin su haznesinde olduğu gibi marpuç temizliğini de hemen nargile içtikten sonra yapmanızda fayda var. Çünkü nargile içerisinde ki aromanın marpuç içine sinmeden temizlenip çıkarılması daha kolaydır. Nargilenin marpuç temizliğini yaparken marpucu ikiye ayırarak temizlemekte fayda var. Marpucun hortum kısmını ayrı ağız tarafındaki parçayı ayrı temizlemek lazım. Nargile içiminiz bittikten sonra marpucu da iki ye ayırınız. Daha sonra hortum kısmından hafif tazyikli su akıtınız. Çıkan su ilk başlarda biraz bulanık ve sararmış olarak gelebilir su berraklaşıncaya kadar su akıtmalısınız. Temizlendiğinden emin olduktan sonra asarak kurumaya bırakınız. Ağız tarafının temizliği içinde aldığınız marpuç temizleme fırçasını kullanınız. Ağız kısmının içini ise fırça ile iyice fırçalayıp temizleyiniz. Kullandığınız fırçaya birkaç temizlemede bir biraz bulaşık deterjanı dökerek kullanabilirsiniz.

Lüle Temizliği Nasıl Yapılır?

Lüle temizliği için öncelikle nargile içtikten sonra lüleyi kurumaya bırakınız. Çünkü sıcakken temizlemeye kalkarsanız lüleniz su ile temas ettiğinde çatlayabilir. Lüleni yıkarken bir sünger yardımıyla yapışmış olan tütünleri temizlemelisiniz. Lülenin deliklerini lüle fırçası ile içinde tütün kalmadığından emin olana kadar temizleyiniz. Daha sonra lülenizi kurumaya bırakınız.

Nargile Nasıl Hazırlanır?

Nargile malzemelerini temizlediniz ve şimdi hazırlamaya geldi. O soruyu cevapladığımız makale için buraya tıklayınız:

Evde Nargile Nasıl Hazırlanır?

admin Hakkında

Bir cevap yazın