Nargilede Hangi Tatlar Var?

nargilede hangi tatlar var

Nargilede Hangi Tatlar Var?

Nargilenin tadı tütünün kalitesine göre değişir. Aynı zaman da farklı tatlar tatmak için çeşitli meyvelerin, çeşitli tatların tütünleri vardır. Kaliteli bir tütüncüden aldığınız tütün ile sokak arasında bir esnaftan aldığınız tütün tadı fark edecektir.  Kaliteli bilindik markalardan istediğiniz tadı almanız mümkündür. Bu arada dikkat etmeniz gereken ufak bir konu; aldığınız marka tütün orijinal markası olmayabilir bu sefer beklediğiniz tadı bulamayabilirsiniz. Alırken buna dikkat etmeniz gerekir.

Nargile De Farklı Bir Tat Nasıl Yaratırım?

Öncelikle alışılmış düzeni biraz değiştirebiliriz. Su koyduğumuz cam kavanoza çeşitli meyveler doğrayıp, meyve suyu, enerji içeceği, süt vb gibi ürünlerle destekleyebilirsiniz. Örneğin camın yarısını suyla doldurup içine portakal, mandalina, elma gibi meyveleri doğrayabilirsiniz. Tavsiyeler arasında farklı bir tat olarak sütü deneyebilirsiniz. Çikolatalı tütün kullanacağınız zaman su kavanozuna biraz süt ekleyebilirsiniz. Yalnız bu konu da ufak bir not olarak sütü tek bir başına koymamanız tavsiye edilir. Bunun sebebi sütün her fokurdama da köpürüp nargileyi kullanılmaz hale getirmektedir.

Tütünlerin Karışımı

Suyu değiştirmek yerine tütünleri karıştırarak da farklı tatlar elde etmemiz mümkün. Burada da devreye tütün çeşitleri giriyor. Farklı tütünleri birbirine karıştırarak farklı güzel tatlar elde etmemiz mümkün. Yalnız bu konuda iyi araştırmak ve sevdiğiniz tadı bulmanız gerekiyor. Yoksa karıştırdığınız tütünler size ağır gelebilir. Örnek verecek olursak kırmızı elma, karpuz ve çilek 3 kırmızı meyveyi karıştırdığımız zaman ortaya ferah bir tat çıkıyor. Tabii bu durum kişiden kişiye değişir. Zevkler ve renkler kişiden kişiye farklılık gösterir.

Favori Tütün Karışımları

En iyi nargile karışımları 2019/En iyi nargile karışımları 2020

Belli başlı favori tütün karışımları içerisinde şular bulunur:

  • Elma-nane

  • Damla sakızı- elma

  • Nane- portakal

  • Karpuz- çilek en çok tercih edilenler arasındadır. 

  • yaban mersinli nargile tütünü. 

Ağır nargile çeşitleri olabilir fakat favoriler bunlar. Nargilenin tadını tütün çeşitliliği dışında aroma yağlarıyla da sağlamanız mümkündür. Bu yağları tütüncülerden temin edebilirsiniz. Kullanımı çok basittir. Hazırlamış olduğunuz lülenin içine fazla olmayacak şekilde damlatırsanız yağın aromasına göre hazırladığınız lülenin de tadı değişecektir. Örneğin elmalı lüle hazırladıysanız nane yağı damlattığınız zaman o aroma elma-nane şeklinde olacaktır. Aromatik yağlarla nargilenizin tadını değiştirip zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Boğaz yakmayan nargile çeşitleri
  • bal-süt-muz-tarçın
  • Karpuz-çilek
  • Böğürtlen-üzüm-çilek-karpuz

Aromalı Tütün Çeşitleri

Şimdi sıralayacağımız çeşitler tütüncülerde bulunan çeşitlerdir. Buradan seçiminizi yapıp deneyebilirsiniz. Elmalı, üzümlü, damla sakızlı, çilekli, yeşil elma, enerji içeceği, jelibonlu, yaban mersinli, karpuz, ahududu, böğürtlen, limon, portakal, mandalina, nane, anasonlu gibi tatlar vardır.

Nargilenin tadını gerek aromalı tütünlerle gerek suya koyduğumuz çeşitliliklerle gerekse aroma yağlarıyla çeşitlendirdik. Dikkat etmemiz gereken ufak bir şey nargilenin yanma durumudur. Bu durumda nargile keyfimiz mahvolabilir. Köz miktarı, közün durduğu yer ve içen kişinin içme durumu nargilenin yanmasını yanık tadın gelmesini sağlar. Bu gibi durumlarda lüleyi çıkartıp hava yardımıyla temizleyip tekrar yerine koyabilirsiniz. Kavanozun içindeki yanık dumanı da çıkardıktan sonra afiyetle içebilirsiniz. Sohbet olmazsa olmazdır. Nargilenizin yanında çay ve güzel sohbetler nargilenin tadını da etkileyecektir. Afiyet olsun..

admin Hakkında

Bir cevap yazın