Nargilenin Tarihi Nereden Geliyor?

nargilenin tarihçesi

Nargilenin Tarihi Nereden Geliyor?

Nargilenin tarihine gidildiğinde insanoğlu tarafından tütün M.Ö keşfedilmiştir. Tütün yaprakları başlarda ibadet amaçlı yakılırken daha sonraları bu keyiften hoşlanmaya başlamışlardır. Tütün daha sonra medeniyetler içerisinde şekiller almıştır. Pipo, puro, sigara gibi… Ancak en çok bütünleşen nargile olmuştur. Nargile geleneği Hintliler tarafından başlatılmıştır. Daha sonra da bir kültür haline gelmiştir. O dönemlerden bu günlere kadar tütüne adeta bir sihir katıcı özelliği ile sevilmeye devam etmiştir. Nargile ismi Farsça’da Hindistan cevizi anlamına gelmektedir. Nargilenin ilk kullanımı Hindistan’da görüldü daha sonra ise önce İranlılar kullandı ardından da Araplar arasında yaygınlaşmıştır. Osmanlılar ise tütün ile 16.yy da tanışmıştır. Ve o zamandan bu zamana nargile keyfi devam etmiştir.

Nargile Keyfi Bir Başkadır

Nargile içmek hem lezzetli hem de keyiflidir. Ancak hazırlanışı oldukça zahmetlidir. Nargile Rüle, Ser, Marpuç ve Şişe’den oluşur. Tütün Rüle kısmına konulur, uzun gövdesi Ser’dir, dumanın fokurdadığı bölüm Şişe ve şişe’den ağza ulaşan hortum ismi Marpuç’tur.

Kuşkusuz nargile için en önemli öğe tütündür. Tütün kıyılır, geceden nemli havlu örtülerek bekletilir. Nargilenin iyi olma hali buradaki bekletilme süresi ile alakalıdır. Daha sonra rüle’ye yerleştirilir. Tütün yaprağına sarılarak köz yakılır ve kullanılmaya başlanır. Nargile  elma, nane, kayısı, çilek, muz, limon, ananas gibi kokulu meyvelerden yapılır. Nargileden keyif almak için ağır ağır içilmelidir. Nargile içimi kuşkusuz herkese göre değişkenlik gösterse de ortak nokta ağır içilerek tadına varılmasıdır. Nargilede içme teknikleri vardır.

Nargile İçme Teknikleri

Nargile içimi sigara gibi değil pipo gibidir. Havayı çekerken şişedeki suyun fokurdaması ve dolayısıyla tütünün yanması gerekir. Nargile genelde diyafram kullanılarak mideye çekilip üflenir.

Nargilenin sigaradan farkı dumanın suyun içinde soğumasıdır. Böylelikle tütünün içindeki zararlı maddeler de filtre edilmiş olur. Nargile ile birlikte bir sohbet kültürü oluşmuştur. Nargilenin en önemli özelliği kendine has bir mekânda içilmesidir. Bu nargile kültürüne saygı ve keyfin bir parçasıdır. Nargile Balkanlar, Ortadoğu ve Güney Asya ile birlikte geleneksel olma yolunda ilerleme kaydetmiştir. Ancak başlangıç Hindistan olup, Araplar ardından Osmanlılara uzanan bir kültür haline gelmiştir. Günümüzde ise tütünün daha çok aromalı hali tercih edilerek 18 yaş üstünden itibaren ilgi görmeye başlamıştır. 16.yy da nargilenin doğumu ile birlikte 21.yy da artık bir cafe kültürü haline gelmiştir.

Nargile Tütünü İçinde Ne Vardır?

Nargile tütünü içinde karbonmonoksit, nikotin ve nargile sigaranın tanecikleri ve oluşan duman vardır. Nargile ve muhabbet bir arada ilerleyen bir keyif haline bürünmüştür. Özellikle orta yaş insanının çok tercih ettiği bir haldir. Tek başına nargile içmek yerine hoş sohbet ile nargile keyfi bir başkadır. Nargileler gün geçtikçe yaygınlaşıp kendi aralarında çeşitlere ayrılmışlardır. Bunlar porselen ve bronz gövdeli olanlar daha sonra da çini, gümüş ve cam gövdeli olanlar yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

admin Hakkında

Bir cevap yazın